Странице

Oct 12, 2011

Karate i snaga, jak ili snažan



KK Soko Obrenovac
SPECIFIČNOST ISPOLJAVANJA MIŠIĆNE SNAGE
U KARATEU


        Savremeni način življenja, pored svih negativnih posledica koje donosi sa sobom, omogućio je neosporan stručni napredak u naučno-tehničkim dostignućima. Sport, kao veoma značajan deo sfere socijalnog života, pretrpeo je i trpi izvesne promene u cilju postizanja i ostvarivanja što boljih rezultata. Svetska iskustva vezana za dostignuća nauke i tehničkog progresa pokazuju dominantan trend u razvoju vrhunskog sporta. Prožimanje različitih naučnih disciplina, uvođenje modernih trenažnih tehnologija i metoda, usaglašavanje teorije i prakse, dovelo je do stvaranja novih kvaliteta u savremenom sportskom treningu, kao i u izučavanju fizičkih svojstava sportiste.
Izučavanjem snage, kao jednog od osnovnih fizičkih svojstava sportiste, bavili su se, i bave se, mnogi stručnjaci, kako bi treneri i sportisti mogli da izvuku najveću  praktičnu korist u okviru sprovođenja sportskog treninga. Sve ovo je dovelo do revolucionarnih otkrića na temu izučavanja snage, koja se mogu oceniti sportskim dostignućima i rekordima.
Suština ovog teksta je u razmatranju nekih objektivnih činjenica u vezi sa snagom i njenim relacijama sa nekim faktorima, od kojih zavisi.  Bez obzira na mnoge nerešene probleme u vezi sa ovom tematikom, jedan od ciljeva jeste i razvijanje kreativnog mišljenja čitaoca, u svrsi evolucije sportskog stvaralaštva.

JAK ILI SNAŽAN


U sportskoj terminologiji poteškoće se javljaju već pri pokušaju da se definiše pojam snage. Dok su snaga i sila kao fizičke veličine jasno definisane, ovi termini poprimaju različita značenja kada se govori o elementarnim sposobnostima čoveka. U svakodnevnom govoru, ove dve reči često se pojavljuju i kao sinonimi, iako su u osnovi dve suštinski različite stvari. Prema većini autora, sila se ispoljava u izometrijskom režimu ili pri vrlo sporim pokretima u koncentričnom režimu rada mišića. Ovde se govori o jačini mišića. Pod terminom mišićna snaga podrazumeva se sposobnost da se deluje velikim mišićnim silama pri velikim brzinama skraćenja mišićnih vlakana. Najveća mišićna snaga ispoljava se pri 1/3 maksimalne brzine skraćenja mišića.
Radi  boljeg razumevanja  prethodnih objašnjenja navešćemo osnovnu podelu mišićnih kontrakcija, koja se zasniva na promeni dužine mišićnih vlakana:
  •  koncentrična (miometrijska) kontrakcija – mišićni pripoji se međusobno približavaju,  mišić se skraćuje, pokret se vrši u smeru delovanja sile mišića.
  •  ekscentrična (pliometrijska) kontrakcija – mišićni pripoji se međusobno udaljavaju, mišić se izdužuje, pokret se vrši u suprotnom smeru od delovanja sile mišića.
  •  izometrijska kontrakcija – mišićni pripoji ne menjaju uzajamno rastojanje, mišić ne menja svoju dužinu (ali menja tonus), tako da nema pokreta.   
KK Soko Obrenovac
KLASIFIKACIJA SNAGE

           Istraživanja mnogih stručnjaka donela su različite podele vidova snage. Iz odnosa mišićne snage i telesne mase sportiste proizilazi podela na:
Apsolutnu snagu – maksimalna mišićna snaga koju sportista može da razvije, bez obzira na masu tela.
Relativnu snagu – odnos apsolutne snage i telesne mase sportiste, odnosno, veličina ispoljenje mišićne snage po kilogramu telesne mase.

Još jedna od značajnih podela (Bompa, 1995) je na:
Generalnu snagu – snaga celog mišićnog sistema čoveka.
Specifičnu snagu – snaga pojedinih mišićnih grupa, karakterističnih za određenu sportsku aktivnost.

Kako bismo što bolje razumeli razlike u specifičnosti ispoljavanja snage, zadržaćemo se na objašnjenju termina dinamička snaga koja predstavlja maksimalnu vrednost sile koju može da razvije određeni mišić za maksimalno kratko vreme (Željaskov, 2004) u koncentričnom ili ekscentričnom režimu rada (prim. aut).
Pod dinamičkom snagom podrazumevamo dva osnovna vida (Perić, 1999):
  • Miometrijsku (eksplozivna, brzinska)
  • Pliometrijsku ( amortizujuća)

Eksplozivna snaga predstavlja savladavanje velikog otpora, maksimalno mogućom brzinom.
Brzinska snaga predstavlja savladavanje malog otpora, maksimalno mogućom brzinom.
Amortizujuća snaga se manifestuje u uslovima dinamičke ekcentrične kontrakcije.
            U većini sportskih disciplina, pa i u karate borbi, pojavljuje se još jedan manifestni oblik snage - repetativna snaga koja predstavlja sposobnost mišića da dugotrajno savlađuju otpor u ponavljajućem režimu rada.

 KUMITE I SNAGA

           
Karate, kao borilačka veština, spada u sportske discipline u kojima se kretanja i pokreti izvode premeštanjem sopstvenog tela, odnosno delova tela, u prostoru, nasuprot malom spoljašnjem otporu. Imajući to u vidu, za ispoljavanje mišićne snage suštinski značaj ima raspored radnih delova tela, kao i položaj tela u celini. Sa pokretom radnog dela, menja se ugao u zglobu, dužina mišića, kao i ugao pod kojim su mišići pričvršćeni za kosti. Iz navedenog se može zaključiti da promena mehaničkih uslova rada menja i mogućnost ispoljavanja snage. Prema tome, trener, kao i sam sportista, trebalo bi da znaju koji će položaj u određenom momentu da obezbedi uslove u kojima mišići mogu da optimalno ispolje svoje dinamičke karakteristike. S obirom na prethodne činjenice, kao i to da su takmičari ograničeni težinskim kategorijama, može se reći da je u sportskoj  borbi značajno ispoljavanje relativne mišićne snage.
Pokreti delova tela, kao i kretanja, u savremenoj karate borbi, prvenstveno se zasnivaju na specifičnoj sportskoj kretnji, kao i ofanzivnim i defanzivnim tehnikama. Sportska kretnja bi trebalo da omogući najekonomičnije položaje svih delova tela, u smislu utroška energije, obezbeđujući najveću funkcionalnost lokomotornog aparata u cilju postizanja poena, kao i prevenciju od mogućnosti povređivanja. Savremene biomehaničke analize omogućavaju trenerima i sportistima pravilan izbor uglova postavljanja segmenata kinetičkog lanca, u cilju povećanja performansi i maksimiziranja rezutata.
Kod kretnje u mestu dolazi do ispoljavanja repetativne snage u mišićima zadnje strane potkolenice, m.triceps surae i m.plantaris, i u ekstenzorima zgloba kolena, m.quadriceps femoris i m.sartorius. Kod kretanja u stavu napred-nazad iste mišićne grupe rade u istom režimu, ali se u zavisnosti od frekvencije i amplitude pokreta, menjaju ugaone brzine i momenti inercije segmenata.
Jedan od najbitnijih elemanata sportske borbe svakako predstavljaju tehnike napada. Najčešće postizanje poena vezano je za jednokratnu upotrebu jedne ili dve vezane ručne tehnike pri kretanju unapred, takozvani "ulaz". Ovakav način kretanja podrazumeva značajnu promenu dužine stava, maksimalnu brzinu izvođenja i značajno pomeranje tela ka napred. Ceo kinetički lanac, koji podrazumeva ekstenzore stopala, ekstanzore u zglobu kolena i kuka, ispoljava eksplozivnu snagu.  Nakon akcije, kada bi trebalo ugasiti kinetičku energiju tela i održati dinamičku ravnotežu, bitan detalj predstavlja zaustavljanje, pri kome se ispoljava amortizujuća snaga mišića zadnje strane potkolenice, ekstenzora u zglobu kolena i mišića glutealne regije. U slučaju nastavka akcije ponovo se ispoljava eksplozivna snaga aktuelne muskulature.
Kod udaraca rukom, koji predstavljaju acikličan pokret, mišićno naprezanje se karakteriše brzom jednokratnom kontrakcijom mišića, u ovom slučaju koncentričnom kontrakcijom mišića opružača u zglobu lakta - m. triceps brachii, prednje glave deltoidnog mišića - m. deltoideus i velikog grudnog mišića - m. pectoralis major, što za rezultat ima ispoljavanje brzinske snage.  Zaključak je da u svim ostalim tehnikama koje podrazumevaju maksimalnu brzinu izvođenja, mišići agonisti ispoljavaju brzinsku ili eksplozivnu snagu, što direktno zavisi od mase i inertnosti lokomotornog aparata ili / i njegovih segmenata.
Imajući u vidu da je kontakt u karate borbi ograničen pravilima, za tehnike usmerene u glavu, veliki uticaj ima rad mišića antagonista, u cilju zaustavljanja pokreta.
 
ŠAMPIONE TREBA NAPRAVITI


Trening snage je poslednjih decenija doživeo veliki napredak. Rezultati vrhunskih sportista su u uzročno-posledičnoj vezi sa naučnim istraživanjima na tom polju. Pravilnim modeliranjem treninga se najpreciznije može uticati na razvoj i poboljšanje ispoljavanja specifičnih vrsta snage. U savremenom karateu neophodno je poznavanje  i „prepoznavanje“ specifičnosti manifestovanja snage, kako bi se napravio pravi odabir sredstava i metoda, u cilju njenog razvoja.
S obzirom na sve to, trening snage bi trebalo da se razvija u skladu sa zahtevima koje nameće moderna sportska borba i savremeni karate.


Profesor fizičkog vaspitanja
Nacionalni karate sudija
Nikolić Mihailo

3 comments:

Molimo Vas da dodate svoje komentare, mišljenje i zamerke o temama sa bloga. Hvala!