Странице

Oct 26, 2011

"Ne Spavaj!" - Karate i Pažnja




                Gotovo da nema trenera koji se bar jednom u toku treninga ili takmičenja nije obratio svojim sportistima sledećim rečima : „Ne spavaj!“, „Pazi!“, „Podigni gard!“...Neki od nas su vični i mnogo drastičnijim „ upozorenjima“, ali sva govore koliko je važna sposobnost održavanja pažnje i koncentracije tokom treninga, pogotovo takmičarskog nastupa. Kao jedan od najbitnijih faktora sportske uspešnosti, pažnja se može razvijati, vaspitavati i usavršavati kroz sistematski i dugotrajni trening. Elem, krenimo od osnovnih definicija, kako bismo što bolje shvatili značaj ove kognitivne sposobnosti.
                Kao deo svakog psihičkog procesa, pažnja predstavlja usmerenost psihičke energije u nekom određenom pravcu, na spoljašnje ili unutrašnje draži. Koncentrisanje svesti na određeni predmet, aktivnost, situaciju ili pojavu, odrediće nivo uspešnosti prilikom opažanja, učenja, treniranja, sportskog nastupa, itd...Međutim, kakve to uopšte ima veze sa karateom?

Ima! I to velike veze!
Opšte je poznato da je karate borba veoma specifična i pravilima usmerena na brzinu i eksplozivnost kao dominante faktore uspeha. Stvari se događaju veoma brzo i svaki propust za sobom povlači mogućnost izgubljenog meča. Na treningu, nepažnja se često može ispraviti velikim brojem ponavljanja neke radnje, sve dok je sportisti ne izvedu sasvim ispravno. Međutim na takmičenju stvari stoje sasvim drugačije. Nedostatak pažnje se ne može ničim kompenzovati niti nadoknaditi, i takva greška sportistu može direktno eliminisati iz borbe za medalju. Zamislite samo takmičenje kao što je Prvenstvo Sveta! Sve ovo nas dovodi do krucijalnih zaključaka kada govorimo o vezi karatea i pažnje.
U toku sportske borbe na takmičara deluje veliki različitih draži, spoljašnih (protivnik, buka...) i unutrašnjih (osećaj umora...), koji utiču njegovu pažnju. Zahvaljujući neurofiziološkim mehanizmima za regulaciju nervnih procesa, našem iskustvu, prethodnom učenju i aktuelnim ciljevima, takmičar postaje svestan samo onih informacija na koje datog momenta usmerava pažnju (postoje i one stvari koje nam nesvesno odvlače pažnju, ali o tome u nekim od narednih tekstvova). I ovde dolazimo do najbitnijih činjenica u vezi sa pažnjom – koncentraciji. O njoj govorimo kao o pažnji koja je intenzivno usmerena samo na jedan uzak sadržaj, aktivnost ili predmet, što i jeste poenta u toku sportske borbe. Usmeravanje pažnje u samo jednom pravcu koji za takmičara ima najveću važnost, i zanemarivanje nevažnih stimulusa u tim momentima. Takvo koncentrisanje psihičke energije na izabrani sadržaj (npr. određeni motorički zadatak za osvajanje poena), pomaže uspešnijem izvođenju perceptivne, umne ili motoričke aktivnosti. U prevodu, dovoljno koncentrisan takmičar će u pravom momentu, na najefikasniji način izvesti odgovarajuću tehniku, dok u će u suprotnom propustiti pravi trenutak, bez obzira na sve motoričke sposobnosti koje poseduje. Zato je od izuzetne važnosti da treneri, već u početku uključivanja mladih sportista u sistematski takmičarski trenažni process, započnu sa razvijanjem njihove sposobnosti dugotrajnog održavanja usmerene, koncentrisane pažnje. Sportisti neće imati potreban nivo pažnje i koncentracije na takmičenju ako se ta sposobnost ne razvija na treningu.
Postoje određene karakteristike kao i tipovi pažnje, od kojih zavisi uspešnost takmičara. Ali o tome u narednim tekstovima vezanim za pažnju u karate sportskoj borbi. Hvala!!

Mihailo Nikolić
Profesor fizičkog vaspitanja
Nacionalni karate sudija

No comments:

Post a Comment

Molimo Vas da dodate svoje komentare, mišljenje i zamerke o temama sa bloga. Hvala!